You are here

Sample Ballot GC Executive, Awards, and Diversity Awards Committees 2017

Click here to view candidate statements
 

Graduate College EXECUTIVE Committee: Arts and Humanities Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Blake Stimson, Professor, Art History

--------------------------------------------

Graduate College EXECUTIVE Committee: Behavioral and Social Sciences Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Chris Mitchell, Associate Professor, Social Work

Elizabeth Talbott, Associate Professor, Special Education

--------------------------------------------

Graduate College EXECUTIVE Committee: Engineering, Mathematics and Physical Sciences Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Roy Plotnick, Professor, Earth & Environmental Studies

--------------------------------------------

Graduate College EXECUTIVE Committee: Life Sciences Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Hormoz BassiriRad, Professor, Biological Sciences

Eileen Collins, Professor, Nursing Sciences

Dolly Mehta, Professor, Pharmacology

Miljan Simonovic, Associate Professor, Biochemistry & Molecular Genetics

--------------------------------------------
--------------------------------------------

Click here to view candidate statements

Graduate College AWARDS Committee: Arts and Humanities Division

Zero (0) to be elected. (No openings for elected positions)

no elected openings

--------------------------------------------

Graduate College AWARDS Committee: Behavioral and Social Sciences Division

Two (2) to be elected. (Vote for 2)

Claire Laurier Decoteau, Associate Professor, Sociology

Chang-ming Hsieh, Associate Professor, Social Work

Michelle Parker-Katz, Clinical Professor, Special Education

--------------------------------------------

Graduate College AWARDS Committee: Engineering, Mathematics and Physical Sciences Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Sudip K. Mazumder, Professor, Electrical & Computer Engineering

--------------------------------------------

Graduate College AWARDS Committee: Life Sciences Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Maria Barbolina, Associate Professor, Biopharmaceutical Sciences

Linda S. Forst, Professor, Public Health-EOHS

--------------------------------------------
--------------------------------------------

Click here to view candidate statements

Graduate College DIVERSITY AWARDS Committee: Arts and Humanities Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Ronak K. Kapadia, Assistant Professor, Gender & Women’s Studies (English)

--------------------------------------------

Graduate College DIVERSITY AWARDS Committee: Behavioral and Social Sciences Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Anna C. Roosevelt, Professor, Anthropology

--------------------------------------------

Graduate College DIVERSITY AWARDS Committee: Engineering, Mathematics and Physical Sciences Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Jeremiah Abiade, Assistant Professor, Mechanical & Industrial Engineering

--------------------------------------------

Graduate College DIVERSITY AWARDS Committee: Life Sciences Division

One (1) to be elected. (Vote for 1)

Hyunwoo Lee, Assistant Professor, Biopharmaceutical Sciences

--------------------------------------------
End of Sample Ballot