Sample Ballot GC Executive, Awards, and Diversity Awards Committees 2017
Click here to view candidate statements
Graduate College EXECUTIVE Committee: Arts and Humanities Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Blake Stimson, Professor, Art History
--------------------------------------------
Graduate College EXECUTIVE Committee: Behavioral and Social Sciences Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Chris Mitchell, Associate Professor, Social Work
Elizabeth Talbott, Associate Professor, Special Education
--------------------------------------------
Graduate College EXECUTIVE Committee: Engineering, Mathematics and Physical Sciences Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Roy Plotnick, Professor, Earth & Environmental Studies
--------------------------------------------
Graduate College EXECUTIVE Committee: Life Sciences Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Hormoz BassiriRad, Professor, Biological Sciences
Eileen Collins, Professor, Nursing Sciences
Dolly Mehta, Professor, Pharmacology
Miljan Simonovic, Associate Professor, Biochemistry & Molecular Genetics
--------------------------------------------
--------------------------------------------
Click here to view candidate statements
Graduate College AWARDS Committee: Arts and Humanities Division
Zero (0) to be elected. (No openings for elected positions)
no elected openings
--------------------------------------------
Graduate College AWARDS Committee: Behavioral and Social Sciences Division
Two (2) to be elected. (Vote for 2)
Claire Laurier Decoteau, Associate Professor, Sociology
Chang-ming Hsieh, Associate Professor, Social Work
Michelle Parker-Katz, Clinical Professor, Special Education
--------------------------------------------
Graduate College AWARDS Committee: Engineering, Mathematics and Physical Sciences Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Sudip K. Mazumder, Professor, Electrical & Computer Engineering
--------------------------------------------
Graduate College AWARDS Committee: Life Sciences Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Maria Barbolina, Associate Professor, Biopharmaceutical Sciences
Linda S. Forst, Professor, Public Health-EOHS
--------------------------------------------
--------------------------------------------
Click here to view candidate statements
Graduate College DIVERSITY AWARDS Committee: Arts and Humanities Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Ronak K. Kapadia, Assistant Professor, Gender & Women’s Studies (English)
--------------------------------------------
Graduate College DIVERSITY AWARDS Committee: Behavioral and Social Sciences Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Anna C. Roosevelt, Professor, Anthropology
--------------------------------------------
Graduate College DIVERSITY AWARDS Committee: Engineering, Mathematics and Physical Sciences Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Jeremiah Abiade, Assistant Professor, Mechanical & Industrial Engineering
--------------------------------------------
Graduate College DIVERSITY AWARDS Committee: Life Sciences Division
One (1) to be elected. (Vote for 1)
Hyunwoo Lee, Assistant Professor, Biopharmaceutical Sciences
--------------------------------------------
End of Sample Ballot